Hollyoaks vandt bedste sæbe ved British Soap Awards 2019 i aften.
Channel 4 -sæben så også stjernen Gregory Finnegan, der spiller James Nightingale, vinde bedste skuespiller.
I mellemtiden vandt skuespillerinden Lucy Pargeter en af de få priser for Emmerdale i aften, da hun blev tildelt bedste skuespillerinde.
Denne aften tog Hollyoaks og Coronation Street fire priser hjem hver, EastEnders vandt tre tre, Emmerdale blev tildelt to og læger fik en pris.
Coronation Street vandt nattens første gong ved at blive tildelt bedste historielinje efter konsekvenserne af Aidans selvmord.
Skuespilleren Sue Nicholls blev også forbløffet i aften efter at have modtaget prisen Outstanding Achievement.
victoria wood sidste billede
EastEnders & apos; Gillian Wright var den næste stjerne til at vinde ved at pakke bedste dramatiske forestilling for hendes hjerteskærende kræfthistorie.
Hollyoaks vandt bedste sæbe i aften (Billede: David Fisher/ITV/REX)
Præmierne fik en glansfuld start på den røde løber i aften, da mængden af sæbestjerner glammede op til arrangementet.
Der var babybump i massevis i aften, da den gravide Brooke Vincent glitrede i en kjole med pailletguld. Hollyoaks -skuespillerinden Nadine Mulkerin gik et skridt videre og meddelte, at hun ventede sit første barn ved at vise sit bump frem.
Her er alle de vinder af British Soap Award:
Bedste britiske sæbe
Coronation Street
Læger
EastEnders
Emmerdale
Hollyoaks - vinder
(Billede: David Fisher/ITV/REX)
Bedste skuespiller
Jack P Shepherd (David Platt, Coronation Street)
Danny Dyer (Mick Carter, EastEnders)
Zack Morris (Keegan Baker, EastEnders)
Jeff Hordley (Cain Dingle, Emmerdale)
Gregory Finnegan (James Nightingale, Hollyoaks) - vinder
Bedste skuespillerinde
Alison King (Carla Connor, Coronation Street)
Lorraine Stanley (Karen Taylor, EastEnders)
Lucy Pargeter (Chas Dingle, Emmerdale) - vinder
kaptajn pugwash sømandspletter
Stephanie Davis (Sinead Shelby, Hollyoaks)
Lauren McQueen (Lily McQueen, Hollyoaks)
(Billede: David Fisher/ITV/REX)
Årets skurk
Greg Wood (Rick Neelan, Coronation Street)
Matthew Chambers (Daniel Granger, læger)
Ricky Champ (Stuart Highway, EastEnders)
Claire King (Kim Tate, Emmerdale)
Nathan Sussex (Buster Smith, Hollyoaks) - vinder
Bedste komediepræstation
Patti Clare (Mary Cole, Coronation Street)
Sarah Moyle (Valerie Pitman, læger) - vinder
Tameka Empson (Kim Fox, EastEnders)
Nicola Wheeler (Nicola King, Emmerdale)
Jessamy Stoddart (Liberty Savage, Hollyoaks)
Bedste tilflytter
Alexandra Mardell (Emma Brooker, Coronation Street) - vinder
Bethan Moore (Izzie Torres, læger)
Ricky Champ (Stuart Highway, EastEnders)
hvor mange procent er stella
James Moore (Ryan Stocks, Emmerdale)
Talia Grant (Brooke Hathaway, Hollyoaks)
(Billede: David Fisher/ITV/REX)
Bedste historie
The Impact of Aidan's Suicide (Coronation Street) - vinder
Daniel og Zara's brud (læger)
Knivkriminalitet (EastEnders)
Velgørenhedens misbrug (Emmerdale)
Fodboldspillers misbrug (Hollyoaks)
(Billede: David Fisher/ITV/REX)
Bedste enkeltafsnit
Aidan's Suicide and the Aftermath (Coronation Street) - vinder
Og beatet fortsætter ... (læger)
Samtykke (EastEnders)
Chas & Paddy Sig farvel til Baby Grace (Emmerdale)
Hvor hører jeg til? (Hollyoaks)
Bedste mandlige dramatiske forestilling
Rob Mallard (Daniel Osborne, Coronation Street)
brittny ward jenson knap
Ian Midlane (Al Haskey, læger)
Zack Morris (Keegan Baker, EastEnders)
Dominic Brunt (Paddy Kirk, Emmerdale)
Adam Woodward (Brody Hudson, Hollyoaks) - vinder
Bedste kvindelige dramatiske forestilling
Katie McGlynn (Sinead Tinker, Coronation Street)
Elisabeth Dermot Walsh (Zara Carmichael, læger)
Gillian Wright (Jean Slater, EastEnders) - vinder
Lucy Pargeter (Chas Dingle, Emmerdale)
Nadine Mulkerrin (Cleo McQueen, Hollyoaks)
(Billede: David Fisher/ITV/REX)
Bedste partnerskab på skærmen
Simon Gregson og Kate Ford (Steve & Tracy McDonald, Coronation Street)
Ian Midlane & Adrian Lewis-Morgan (Al Haskey & Jimmi Clay, læger)
Roger Griffiths & Kara -Leah Fernandes (Mitch & Bailey Baker, EastEnders) - vinder
Lucy Pargeter & Dominic Brunt (Chas Dingle & Paddy Kirk, Emmerdale)
Nick Pickard & Alex Fletcher (Tony & Diane Hutchinson, Hollyoaks)
(Billede: ITV)
Bedste unge skuespiller
Elle Mulvaney (Amy Barlow, Coronation Street)
Oliver Falconer (Joe Granger-Carmichael, læger)
Kara -Leah Fernandes (Bailey Baker, EastEnders) - vinder
Joe Warren-Plant (Jacob Gallagher, Emmerdale)
Lacey Findlow (Dee Dee Hutchinson, Hollyoaks)
Årets scene
Gails monolog (Coronation Street) - vinder
The Crash (Læger)
engel nummer 1212 betydning
Shakils begravelse (EastEnders)
Cains bekendelse (Emmerdale)
Brody konfronterer sin misbruger, Buster (Hollyoaks)
Har du en historie at sælge? Kontakt os på webtv@trinityNEWSAM.com eller ring til os direkte 0207 29 33033
Læs mere